Vårdplaneringen i Helsingborg sköts numera av ett team stationerat på lasarettet. Med facit i hand kan man konstatera att det fungerar betydligt bättre än förr.
Entusiasmen för Samordnad vårdplanering (SVP) är stor i Helsingborg. Stroke-enheten är en av dem som ofta berömmer teamet men dess fem medlemmar känner sig välkomna överallt på lasarettet.
– Vi har en helt annan kontakt med avdelningarna än förr, säger Maria Andell, sjuksköterska och en av dem som för två år sedan drog igång SVP-projektet som drivs i samverkan mellan kommunen och Helsingborgs lasarett.
Syftet var att förbättra vårdkedjan för den enskilde och reglera kostnaderna mellan huvudmännen.
Bättre än förr
Med facit i hand kan man konstatera att det fungerar betydligt bättre än förr. Då kom upp till tjugo olika biståndshandläggare till sjukhuset och gjorde vårdplaneringar, ofta utan att vare sig arbetsterapeut eller sjuksköterska från hemsjukvården var närvarande.
I dag sköts all vårdplanering av SVP-teamet som är placerat på lasarettet. Förutom Maria Andell består teamet av en arbetsterapeut och tre biståndshandläggare. Karin Holmgren, arbetsterapeut, uppskattar det nya.
– Jag tycker om att arbeta i team, säger hon. Visst kunde det hända att jag deltog i vårdplanering även tidigare. Men inte på det här sättet.
SVP-teamets medlemmar har alla sökt sig till den nya arbetsplatsen. Maria Andell tyckte det var spännande att få starta något nytt och trivs med att vara på lasarettet. Det uppskattar också biståndshandläggaren Helena Grothén. För Ildi Hathazi handlar det om att upprätthålla sina båda kompetenser. Hon är biståndshandläggare men också sjuksköterska.
Gillar fart och fläkt
Ingrid Lindh tycker om att det är fart och fläkt. Ärendena blir avgjorda snabbt, de samlas inte på hög eftersom besluten bara gäller den närmaste tiden efter utskrivningen.
Viktigast för alla är nog ändå själva teamet. Att arbeta tillsammans, att kunna diskutera knepiga ärenden och att bolla idéer mellan varandra.
Just den här morgonen hade man en situation när de två som gjort vårdplaneringen kommit fram till att en patient behövde en tid på ett korttidsboende för rehabilitering. På boendet ansågs patienten som alltför vårdkrävande. Då kändes det skönt att kunna diskutera med varandra.
Mycket av arbetet handlar om att ha koll på läget. Teamet har därför daglig kontakt med kommunens boresurs angående tillgången till olika former av boenden. Man informerar också regelbundet sjukhusets olika avdelningar om vad kommunen kan erbjuda för hjälp. Bland annat att det inte längre finns några konvalescenthem, något som många trott.
Informera regelbundet
– Det är viktigt att hela tiden förmedla hur vi arbetar och vad vi kan erbjuda. Annars kan det bli fel uppgifter till patienterna och de anhöriga, vilket i sin tur leder till besvikelse när vi kommer in i bilden och ska göra vår bedömning, säger Maria Andell.
Så snart en SVP-blankett kommer från avdelningen bokas vårdplaneringen, som regel till dagen därpå. Teamet förbereder genom att ta fram underlag och få information av sjuksköterska på avdelningen. Vid själva vårdplaneringen, som brukar ta en halvtimme i anspråk, är ofta både patient och anhöriga närvarande förutom de två från SVP-teamet som bedömer behovet av fortsatt vård. Det kan handla om hemvård, korttidsboende eller rehabilitering.
Ibland händer det att önskemålen krockar. Att både läkare och patient vill ha ett korttidsboende men att teamet bedömer att vårdbehovet kan tillgodoses i hemmet.
– Ofta beror det på dålig kunskap om vad det finns för möjligheter och vad exempelvis hemtjänsten kan ställa upp med, säger Ildi Hathazi. Men det brukar lösa sig så att alla blir nöjda till slut.
Osäker framtid efter jul
Tre, fyra vårdplaneringar hinns med varje dag. I en slutrapport från projektet konstateras att teamet är effektivt och att den fysiska placeringen på lasarettet är en fördel men att det fortfarande finns rutiner som behöver förbättras.
Det gäller samarbetet mellan läkare i sluten vård och läkare i öppenvården, mellan husläkare och hemvård men också mellan SVP-teamet och hemvården.
Hur det blir i framtiden är oklart. Teamets existens är säkrad fram till jul. Därefter vet ingen vad som händer.