Fastighetsförvaltaren som social ingenjör

Ethel Lanesjö, journalist
Nyckelord: Äldreboende, Hjälpmedel och tillgänglighet, Hemtjänst och social verksamhet


Vi är till för hyresgästerna och inte för våra hus! Det säger Lars Thoréus, vd för det kommunala bostadsbolaget i Hedemora.

 

Hedemora är en kommun med 15 000 invånare. Hälften av dem bor i egnahem. Lägenhetsbeståndet delas lika mellan allmännyttan (AB Hedemorabostäder), privata hyresvärdar och bostadsrätter.

 
85 procent av lägenheterna i Hedemorabostäder är på 2 rum och kök eller mindre. Drygt hälften är lätt tillgängliga genom hiss eller plan mark. Ganska många äldre bor hos företaget. 
De allra flesta äldre kommer också att bo kvar i sina bostäder tror han. Frågan är alltså hur det ordinära boendet ska utformas för att passa dem bäst.

  – Det ligger nära till hands att fastighetsförvaltaren koncentrerar sig på huset. Men det är inte så mycket en fysisk fråga, det handlar mer om social ingenjörskonst. Boendet och atmosfären skapas av de boende själva. Vi vill bejaka initiativ, stödja och förstå behoven, säger Lars Thoréus, vd för Hedemorabostäder.

 

Han berömmer det ideella arbetet med väntjänst och annat som redan utförs av Röda korset, kyrkan, studieförbunden och pensionärsorganisationerna:

  – De gör ett fantastiskt arbete som kommer att växa.

 
Han lyfter gärna fram Blomstertävlingen, som i praktiken innebär en stor del självförvaltning av trädgårds- och gårdsmiljön. Studiecirklar arrangeras och bostadsföretaget bjuder då och då, tillsammans med hyresgästföreningen, på bussresor till inspirerande miljöer på andra håll. 
Blomstertävlingen pågår både i centrala Hedemora och i bland annat Långshyttan och Dala Husby.

 
Kaffekorgen är en annan aktivitet för att skapa trivsel. Varje sommar ordnar företaget en kaffestund per kvarter.

  – På det sättet träffade vi närmare 500 hyresgäster i sommar. Kaffe är en väldigt social olja som stimulerar möten. Det här är bara i sin linda, framhåller Lars Thoréus.

 

I det gamla brukssamhället Vikmanshyttan har Hedemorabostäder byggt om ett tvåvånings loftgångshus med 30 lägenheter. Hälften håller nu samma standard som särskilt boende, med god tillgänglighet för rollator eller rullstol. Huset är inget kategoriboende fastän äldre människor flyttat in.

 
Gussarvsgården, ett tidigare servicehus i centrala Hedemora, byggs om till 12 större lägenheter som kan hyras oavsett ålder. Intresset är mycket stort med en kö på 50 familjer, varav många vill lämna sina egnahem.

  Cirka en fjärdedel av de gemensamma ytorna byggs om till kontorslokaler för bland annat kommunens hemtjänst. Resten är oklart. Restaurang och kök finns kvar, utan entreprenör hittills.

 
Hedemorabostäder har också inlett samarbete med äldreomsorgen och hemtjänsten för att skapa ett forum för bostadssociala frågor. Han framhåller att bostadsförvaltaren får en unik inblick i hur människor har det och kan se behov av stöd både hos äldre och personer med psykisk funktionsnedsättning.


Senast uppdaterad 17 februari 2010 - 05:40 © Äldre i centrum
Loading   Sökning pågår