Anmälan om vårdskada direkt till Socialstyrelsen

Ethel Lanesjö, journalist
Nyckelord: Organisation och lagstiftning, Sjukvård


Patientsäkerhetsutredningen vill
att patienter ska få anmäla en vårdskada direkt till Socialstyrelsen. Den ska göra en bredare utredning än Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN), som får ett begränsat uppdrag.

Den som vill klaga på hälso- och sjukvården kan idag gå flera olika vägar. Man kan vända sig till patientnämnden (se artikel »), till Socialstyrelsen som tillsynsmyndighet eller till HSAN. Patienter eller anhöriga kan också göra en anmälan till justitieombudsmannen, justitiekanslern eller till polismyndigheten.

Patientsäkerhetsutredningen föreslår i betänkandet Patientsäkerhet, SOU 2008:117, att enskilda patienter inte längre ska anmäla en händelse till HSAN utan direkt till Socialstyrelsen. Anmälan behöver inte längre innehålla namn på den läkare eller annan personal som anses ha ansvaret för skadan.
 
Det ska räcka att anmäla händelsen till Socialstyrelsen som gör en bredare undersökning än HSAN kunde göra. Vad är orsaken? Är det brister hos vårdgivaren? Saknas rutiner? Har en enskild anställd inte följt rutinerna?

För att patientsäkerheten ska öka vill utredningen att vårdgivarna framför allt inriktar sig på förebyggande arbete så att patienterna inte drabbas av vårdskador. De ska informera patienten om en skada ändå inträffar och se till att tillbud och negativa händelser utreds.

Vårdgivarna är också skyldiga att anmäla legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal som bedöms utgöra en fara för patientsäkerheten. Dessa personer ska sättas under skärpt tillsyn genom en prövotid och kan i slutändan förlora sin legitimation. Disciplinpåföljderna varning och erinran tas bort, alltså de påföljder som HSAN hittills utdelat.

HSAN ska finnas kvar som en liten, självständig myndighet för prövotider, återkallelse av legitimation och annan behörighet att utöva yrke inom hälso- och sjukvården, begränsning av förskrivningsrätt samt ansökan om ny legitimation.

Allt detta ska regleras i en särskild lag om patientsäkerhet som ersätter den nuvarande lagen om yrkesverksamhet på hälso- och sjukvårdens område (LYHS). Lex Maria, som nu ingår i LYHS, överförs alltså till den nya lagen. Vårdgivarna ska fortsätta som vanligt att anmäla allvarliga händelser i sjukvården till Socialstyrelsen. Regeringens proposition väntas i höst. Remisstiden gick ut i april.


Senast uppdaterad 30 augusti 2009 - 03:03 © Äldre i centrum
Loading   Sökning pågår